Schedule Announcements

Teachers Out/Coming Back...
Jennifer Archibald back 6/6
Karin Averty out Sunday only, back 6/4
Andrew Black out Sunday only, back 5/30
Griff Braun back 6/3
Sarah Burke out Friday only, back 5/30
Julia Ehrstrand back 6/2
Alexander Filipov back 6/20
Derick Grant out Friday only, back 5/31
Heather Hawk out Friday, back 5/27
Dawn Hillen out Thursday only, back 5/27
Diane Laurenson back 7/9
Kelly Lettieri back 6/4
Isobel McBride back 6/4
Tera-Lee Pollin out Sunday only, back 6/5
Katharine Ponza out Wednesday & Thursday only, back 6/8
Dionna PridGeon back 6/7
Arielle Rosales back 6/3
Marissa Wiley back 6/1

New Times

Jazz
Nick-Palmquist
Nick Palmquist

Intermediate Commercial Jazz, Tuesdays & Thursdays 6:00-7:30pm, starts 6/13
Stretch & Strengthening
Robin-Powell
Robin Powell

Pilates Mat, Sundays 1:30-2:30pm, starts 6/11

Teacher Updates

Ballet
Noriko-Hara
Noriko Hara

5/29, Advanced Beginning Ballet for Martha Chapman, Monday 6:30-8:00pm
4/20-6/1, Advanced Beginning Ballet for Dawn Hillen, Thursday 1:00-2:30pm
5/26 & 6/9, Beginning Intermediate Ballet for Heather Hawk, Friday 6:00-7:30pm
6/4-6/18, Basic Ballet for Daniel Catanach, Sunday 11:00am-12:30pm
6/13-6/22, Beginning Ballet for Daniel Catanach, Tuesday & Thursday 9:30-11:00am
6/20 & 6/22, Beginning Intermediate Ballet for Lonne Moretton, Tuesday & Thursday 11:00am-12:30pm
Marguerite-Wesley
Marguerite Wesley

5/30, Rommett Floor Barre for Jodi Moccia, Tuesday 10:00-11:30am
Heather-Hawk
Heather Hawk

5/30-6/1, Intermediate Advanced Professional Ballet for Karin Averty, Tuesday-Thursday 10:00-11:30am
Linda-Gelinas
Linda Gelinas

6/6 & 6/8, Advanced Intermediate Ballet for Espen Giljane, Tuesday & Thursday 4:30-6:00pm
6/2-6/9, Intermediate Ballet for Michelle Cave, Monday & Friday 10:00-11:30am
6/12-6/15, Advanced Intermediate Ballet for Espen Giljane, Monday-Thursday 4:30-6:00pm
Yi-Jiang
Yi Jiang

3/28-6/15, Beginning Intermediate Ballet for Alexander Filipov, Tuesday & Thursday 6:15-7:45pm
3/11-6/17, Advanced Intermediate Ballet for Alexander Filipov, Saturday 3:00-4:30pm
Contemporary
Trevor-Krahl
Trevor Krahl

5/16-6/1, Advanced Intermediate Contemporary for Jennifer Archibald, Tuesday & Thursday 6:00-7:30pm
6/2-6/7, Intermediate Contemporary for Marijke Eliasberg, Friday, Monday & Wednesday 3:00-4:30pm
Jazz
John-Leggio
John Vincent Leggio

5/29, Advanced Beginning Jazz for Tera-Lee Pollin, Monday 11:30am-1:00pm
6/7 & 6/12, Advanced Beginning Jazz for Plu Sayampol, Wednesday & Monday 7:00-8:30pm
6/18, Beginning Jazz for Inga Marie Gerson, Sunday 1:00-2:30pm
Plu-Sayampol
Plu Sayampol

5/29, Intermediate Jazz for Richard Pierlon, Monday 4:00-5:45pm
Tera-Lee-Pollin
Tera-Lee Pollin

6/11, Intermediate Jazz for Roberta Mathes, Sunday 2:30-4:00pm
Hip Hop
Frida-Persson
Frida Persson

5/29, Beginning Hip Hop for Robin Dunn, Monday 7:45-9:15pm
5/31, Open Street Jazz for Dionna PridGeon, Wednesday 7:45-9:15pm
Angel-Kaba
Angel Kaba

5/29, Advanced Beginning Hip Hop for Matt Lopez, Monday 1:00-2:30pm
5/30, Beginning Hip Hop for Matt Lopez, Tuesday 7:45-9:15pm
Stretch & Strengthening Techniques
Katie-Homer
Katie Homer

5/28, Masala Bhangra for Tera-Lee Pollin, Sunday 10:00-11:00am
Richelle-Rice
Richelle Rice

5/29, Lastics Stretch for Donna Flagg, Monday 10:00-11:00am
Motique-Ashleigh
Motique Ashleigh

6/4, Open Zumba for Tera-Lee Pollin, Sunday 10:00-11:00am
Donna-Starobin
Donna Starobin

6/4, Pilates Mat for Robin Powell, Sunday 11:00am-12:00pm
Mary-Carpenter
Mary Carpenter

6/3 & 6/5, Pilates Mat for Robin Powell, Saturday 3:00-4:00pm & Monday 12:00-1:00pm
Tap
Charles-Goddertz
Charles Goddertz

5/31, Beginning Broadway Style Tap for Germaine Goodson, Wednesday 11:30am-1:00pm
Randy-Skinner
Randy Skinner

5/25-6/6, Intermediate Broadway Style Tap for Katharine Ponza, Tuesday & Thursday 2:30-4:00pm
6/14-6/28, Beginning Broadway Style Tap for Scott Thompson, Wednesday 2:30-4:00pm
Felipe-Galganni
Felipe Galganni

6/2-6/16, Basic Tap for Samara Seligsohn, Friday 11:30am-1:00pm
Alex-MacDonald
Alex MacDonald

6/18, Advanced Beginning Tap for Felipe Galganni, Sunday 11:00am-12:30pm
6/18, Beginning Tap for Felipe Galganni, Sunday 12:30-2:00pm
6/18, Intermediate Tap for Felipe Galganni, Sunday 2:00-3:30pm
Donna-Starobin
Donna Starobin

6/23 & 6/30, Basic Tap for Samara Seligsohn, Friday 11:30am-1:00pm
Theater Dance
John-Leggio
John Vincent Leggio

5/29, Beginning Theater Dance for Jeff Shade, Monday 1:00-2:30pm
6/13-8/8, Advanced Beginning Theater Dance for Scott Thompson, Tuesday 8:00-9:30pm
6/16-8/11, Intermediate Theater Dance for Scott Thompson, Friday 1:00-2:30pm
6/14-8/12, Beginning Theater Dance for Scott Thompson, Wednesday & Saturday 1:00-2:30pm & Thursday 8:00-9:30pm
World Dance
JoDe-Romano
JoDe Romano "LaChispa"

5/27, Beginning Flamenco for Arielle Rosales, Saturday 4:00-5:30pm
Alura
Alura

6/28-7/12, Belly Dance by Bellyqueen for Kaeshi Chai, Wednesday 6:30-8:00pm